Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie

Opis produktu

Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie przeznaczony jest do stosowania w polowej uprawie roślin sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i rolniczych. Wpływa korzystnie na wzrost, rozwój i plonowanie roślin w uprawach polowych oraz zwiększa efektywność wykorzystania składników pokarmowych z gleby i z zastosowanych nawozów.

Skład

Posiada wysoko skoncentrowaną amidową formę azotu (46 % N), która łatwo rozpuszcza się w wodzie, a wyselekcjonowane szczepy grzybów Aspergillus niger i Purpureocillium lilacinum, korzystnie wpływają na wzrost, rozwój i plonowanie roślin.

Opis działania

Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie ma zastosowanie zarówno przed wegetacyjnie jak i pogłówne. Pierwszą dawkę należy zaaplikować na około 2 tygodnie przed sadzeniem, drugą natomiast w V/VI. Wilgotna gleba stanowi optymalne warunki do zastosowania Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie, ponieważ sprzyja ich rozwojowi. Zawarte szczepy korzystnie wpływają na wzrost, rozwój i plonowanie roślin ogrodniczych.

Dawki nawozu

Dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie dla uprawy poszczególnych gatunków w zależności od zasobności gleby w azot wynoszą:

- jabłoń 45-170 kg/ha 

- truskawka 45-110 kg/ha 

- ogórek 170 -260 kg/ha  

- pomidor 210 -do 320 kg/ha 

- pelargonia 80 – 120 kg/ha 

- żywotnik 160-170 kg/ha 

  • W uprawie kukurydzy dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie wynoszą 220-300 kg/ha.
  • W uprawie pszenicy ozimej dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie wynoszą 200-330 kg N/ha.
  • W uprawie rzepaku ozimego dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie wynoszą 220-370 kg N/ha.
  • Przy ustalaniu pierwszej wiosennej dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie zaleca się skorygowanie jej wielkości w oparciu o zawartość azotu mineralnego (Nmin) w warstwie 0-60 cm zgodnie z zaleceniami IUNG-PIB.
  • Na glebach o zawartości azotu mineralnego powyżej średniej dla danej kategorii agronomicznej gleby oraz warunkach sprzyjających pobieraniu azotu z gleby oraz z nawozów całkowita dawkę Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie można zmniejszyć o 20-30% w stosunku do planowanej dawki maksymalnej.
  • Na glebach o zawartości azotu mineralnego poniżej średniej należy zastosować pełną, zaplanowaną dawkę Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie.
  • Dawki Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie należy ustalić w oparciu o zapotrzebowanie roślin uprawnych na azot wynikające z wielkości przewidywanego plonu oraz właściwości gleby.

Formulacja

Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie to nawóz azotowy występujący w postaci granulek, wolnych od zanieczyszczeń mechanicznych. Sypki produkt higroskopijny, łatwo rozpuszczalny w wodzie.

Zastosowanie

- uprawy sadownicze,

- uprawy warzywnicze,

- rośliny ozdobne.

- uprawy rolnicze.

Zaleca się w uprawach roślin ogrodniczych stosowanie Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie wiosną na początku sezonu wegetacyjnego.

W uprawie kukurydzy Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie należy stosować w dawkach dzielonych, z czego 2/3 powinno być aplikowane w czasie uprawek przedsiewnych, pozostałą część  w fazie 6 liścia.

W uprawie pszenicy ozimej i rzepaku ozimego Mocznik wzbogacony mikrobiologicznie należy stosować w dawkach dzielonych z czego 2/3 powinno być aplikowane po wznowieniu wiosennej wegetacji ozimin.

  • Pszenica ozima: pierwsza dawka po ruszeniu wegetacji, druga w fazie strzelania źdźbło
  • Rzepak ozimy: pierwsza dawka wiosną w fazie wydłużania pędu, druga w fazie pąkowania

Zaleca się stosowanie bionawozu w warunkach dobrego uwilgotnienia gleby, co zapewnia sprzyjające warunki do rozwoju grzybów, a tym samym zwiększa afektywność wykorzystania azotu przez rośliny.   

Środki ostrożności!

Ze względu na obecność mikroorganizmów w otoczkach granul nawozowych, należy przechowywać go z dala od miejsc nasłonecznionych oraz nie wystawiać opakowań z nawozem na działanie wysokiej temperatury.

 Wykorzystanie rodzimych mikroorganizmów przeznaczonych do wzbogacenia mikrobiologicznego Mocznika jest rozwiązaniem pionierskim w Polsce. Stosowanie Mocznika wzbogaconego mikrobiologicznie przyczyni się do zwiększenia wzrostu i plonowania oraz wielkości i zdrowotności roślin ogrodniczych tj. jabłoni, truskawki, pomidora, ogórka, żywotnika zachodniego i pelargonii rabatowej oraz do poprawy żyzności gleb poddanych stresowi suszy. Wzbogacenie mikrobiologiczne Mocznika pożytecznymi grzybami umożliwia zmniejszenie dawki nawozu mineralnego o 40%, co przyczyni się do ochrony gleby, wód i powietrza przed nadmiernym zanieczyszczeniem pierwiastkami biogennymi.

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Konstytucji 3 maja 1/3
96-100 Skierniewice